Poslanska skupina SMC podprla Zakon o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev

Poslanska skupina SMC je podprla Zakon o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev, ker je pokop osnovna civilizacijska norma in skrajni čas je, da se to področje uredi in zaključi. Zakon celovito ureja pravico do dostojnega pokopa za vse žrtve vojnega in povojnega nasilja. Kot družba smo sposobni preseči različnosti in dostojno pokopati vse žrtve vojnih in povojnih pobojev in to lahko dosežemo le tako, da bodo v ospredju žrtve in njihovi svojci. Odprta vprašanja so premostljiva, vztrajanje na ideološkem boju pa nesprejemljivo, so prepričani v poslanski skupini SMC.

V poslanski skupini SMC podpirajo cilj zakona, to je celovita ureditev področja prikritih vojnih grobišč za vse žrtve vojnega in povojnega nasilja, s čimer bi bila vsem zagotovljena pravica do dostojnega pokopa, obeležitve groba oz. grobišča in spomina nanje. Prav tako se PS SMC strinja, da je potrebna ustrezna pravna podlaga za nadaljnje delo na področju odkrivanja prikritih vojnih grobišč in njihovega vpisa v register vojnih grobišč, identifikacijo žrtev v teh grobiščih in njihov dostojen pokop ter obeležitev grobišča.

Kot družba smo sposobni preseči različnosti in dostojno pokopati vse žrtve vojnih in povojnih pobojev

Premier Miro Cerar tako kot SMC podpira zakon: “Želimo si, da bi bil to en pomemben korak naprej po poti ne samo dostojnega pokopa, ampak tudi neke splošne pietete do mrtvih in do zapiranja bolečih ran iz preteklosti,” je dejal, saj se bodo namreč samo na ta način lažje preusmerjali v probleme sedanjosti in prihodnosti. “Gre za probleme mladih, zaposlovanja, gospodarske rasti, sociale, izobraževanja in vsega tega, kar moramo seveda urejati ta hip za nas in za naše potomce”, je pojasnil.

Zakon ureja predvsem pravno podlago za nadaljnje delo na področju odkrivanja prikritih vojnih grobišč in njihovega vpisa v register vojnih grobišč, identifikacijo žrtev v teh grobiščih in nato njihov dostojen pokop ter obeležitev grobišča. Področje urejanja vojnih grobišč, vključno s prikritimi grobišči, katera so nastala predvsem po II. svetovni vojni, se bo s tem zakonom približalo ureditvam, kot ga imajo v drugih državah članicah EU.

To je pomemben korak naprej po poti ne samo dostojnega pokopa, ampak tudi neke splošne pietete do mrtvih in do zapiranja bolečih ran iz preteklosti

“Mladim moramo zapustiti družbo priložnosti in razvoja, da pa se bomo končno lahko osredotočili na prihodnost in razvoj, moramo najprej zaceliti rano, ki že več desetletij bremeni slovensko družbo,” poudarja poslanec SMC dr. Mitja Horvat.